KRATKI OPIS
MDMA dolazi u obliku kristala (“Molly”) ili u obliku tableta (“Ecstasy”). Glavni način konzumacije je oralni (za kristale – “bombice” ili rastapanjem u vodi), dok manji dio korisnika konzumira insuflacijom (“šmrkanjem”). Oralni način konzumacije preporučen je i značajno sigurniji.
Konzumacija je usko povezana sa rave i techno scenom gdje se koristi u svrhu pojačanja subjektivnog užitka glazbe.
Korisnici opisuju osjećaje euforije, ljubavi prema sebi i drugima te snažan osjećaj tjelesne ugode. Pri većim dozama, uz željene učinke, mogući su i osjećaji tjeskobe i dezorijentiranosti.
Čista MDMA razmjerno je sigurna tvar, no ulične tablete i kristali vrlo često sadrže mnoštvo drugih, značajno opasnijih, tvari. Prije konzumakcije, ključno je testirati kristale ili tablete – bez testiranja, ne možete znati što stvarno konzumirate i stavljate sebe (i potencijalno druge) u veliku opasnost.
Uz testiranje, iznimno je važno obratiti pažnju na doziranje. Tablete koje se danas nalaze na tržištu često sadrže količine MDMA-e dva ili tri puta veće od preporučenih. U kristalnom obliku, određivanje doze je nešto lakše. Više informacija o doziranju pročitajte ovdje
Uz rekreativnu, MDMA ima i kliničku upotrebu. MAPS (Multidisciplinarna asocijacija za psihodelična istraživanja) provodi preliminarna istraživanja o korištenju MDMA-e za lječenje PTSP-a sa obećavajućim rezultatima.
KOLOKVIJALNI NAZIVI
Mrma, Ecstasy, Ekser, Ex, Bombon, Bonki, Molly
POZITIVNI UČINCI
– Euforija
– Povećano samopouzdanje
– Pojačana empatija
– Opuštenost
– Blaga distorzija vidnog polja (na visokim dozama)
– Osjećaj povezanosti s ljudima i prirodom, ublaženje anksioznosti
NEGATIVNI UČINCI
– Povećana tjelesna temperatura
– Ubrzan rad srca
– Povišen krvni tlak
– “MDMA Mamurluk” – depresija, bezvoljnost
– Akutna psihoza
– Tjeskoba/Panika
– Supresija apetita
– Suha usta
– Stiskanje vilice
KLASIFIKACIJA
Stimulans, Entaktogen, Psihodelik, Empatogen
KEMIJSKI NAZIV
3,4 – Metilendioksimetamfetamin

Upozorenje
MDMA je snažna, potencijalno smrtonosna tvar. Znanstveni konsenzus o dugoročnoj štetnosti još uvijek nije postignut. Velika količina tvari koje se na tržištu pojavljuju kao MDMA – nisu MDMA. Pri konzumiranju treba obratiti iznimu pažnju na čistoću tvari, okolinu, doziranje. Ovaj članak daje pregled sigurne prakse, ali nije preporuka za korištenje. Jedini način da budete 100% sigurni jest – uopće ne konzumirati MDMA!
Doziranje
Ključan dio smanjenja negativnih učinaka MDMA-e je pravilno doziranje. Unutar ovog poglavlja prolazimo kroz uobičajene doze i opće preporuke.
UPOZORENJE: Opće preporuke ne odnose se na sve pojedince. Odredjeni dio populacije imati će negativnu reakciju na MDMA bez obzira na dozu. Dio populacije značajno je osjetljiviji na učinke. Uvijek je bolje početi sa najmanjom dozom i na taj način ispitati učinak MDMA-e na organizam.
(Napomena: Informacije o doziranju preuzete sa RollSafe i TheDrugClassroom)
MDMA je kod ljudi aktivna na miligramskoj razini, a učinci se skaliraju proporcionalno tjelesnoj težini. Preporuka za doze je sljedeća (sve mjere odnose se na oralnu konzumaciju):
Lakša doza: 75mg – 100mg
Uobičajena doza: 100mg – 150mg
Snažna doza: 150mg – 175mg
Redoziranje unutar istog dana ne preporuča se, ali je iznimno učestala praksa zbog želje za produženjem učinka. Najsigurniji način redoziranja je konzumiranje pola inicijalne doze 2 – 2.5 sati nakon prve doze.
MDMA se skalira ovisno o tjelesnoj težini. Preporučeno je koristiti sljedeću formulu za doziranje:
[Tjelesna težina u kg] + 50 = preporučena količina MDMA u miligramima